המלצות

דבריו של יצחק הרצוג על הספר "פסיפס אנושי"

המלצה מאת ד"ר פסקין

אני מכירה את הפסיכולוגית נטע ענבר סבן מזה כ- 25 שנה. תחילה עבדנו ביחד בצוות במחלקה במרכז לבריאות הנפש 'גהה', בה נטע הייתה הפסיכולוגית הראשית ופסיכולוגית מדריכה, ובהמשך אנו ממשיכות לעבוד ביחד במסגרות פרטיות.

נטע היא פסיכולוגית מלאת אמפתיה ורצון לסייע למטופלים שלה (וגם להוריהם כשמדובר בילדים). היא רצינית ומעמיקה, היא תשקיע מאמץ, את הזמן הנדרש ואת תבונתה ע"מ להבין מי הוא המטופל אשר הגיע אליה, מה גורם למצוקתו ואיך אפשר להקל עליו, להדריך אותו או להסיר מכשולים בתהליך התפתחותו.

היא חדורת מוטיבציה ודבקה למטרה להוביל תהליך של שינוי וריפוי, ולצורך כך היא עושה שימוש בגישות ובטכניקות השונות, בגמישות ובאומנות. היא מבססת את ההתערבות שלה על אבחון מדויק ומקיף, אשר מראה את הנושאים שעליו הולכים להתמקד. מהיכרותי את עבודתה המקצועית, נטע מתאימה את סוג ההתערבות באופן אישי למטופלים שלה.

נטע מגייסת את המטופל להיות אקטיבי במהלך הטיפול, ללמוד להתחבר למקורות האנרגיה שלו ולגרעיני המשמעות. היא אמינה ונאמנה, מטופלים מרגישים "בידיים טובות".

היא תומכת ומקדמת, בעלת יכולות נתינה נדירים. היא ממשיכה ללא להרף להתעדכן ולהשתלם: קריאה, קורסים וכנסים.

נטע יודעת לעבוד בצוות, ולפנות ולהפנות ליעוצים נוספים כשיש בכך צורך, דבר אשר לדעתי מהווה נקודת חוזק נוספת בשיטת עבודתה.

מדובר בהחלט בפסיכולוגית בעלת ניסיון רב בטיפול בכל מגוון בעיות, קשיים והפרעות, המכירה היטב הן את הדרכים הפרטניות והן המשפחתיות, אישה יצירתית ונמרצת אשר לוקחת את מלאכתה באחריות אין קץ.

על כן, הנני ממליצה לפנות לנטע בבטחה ובלב פתוח והיא כבר תדע איך להוביל קדימה, עד להקלה וגדילה, עד לתפקוד מלא והסתגלות מרבית."

ד"ר פסקין, מומחית לפסיכיאטריה כללית ובנוסף מומחית לפסיכיאטריה של הילד והמתבגר. מנהלת חטיבת ילדים ונוער במרכז לבריאות הנפש "גהה" המסונף לאוניברסיטת תל אביב ויושבת ראש ועדת בחינות שלב ב' בפסיכיאטריה של הילד מטעם המועצה המדעית.


המלצה מאת ד"ר קיקנזון

אם יצא לכם לשמוע כנר מוכשר ולהתפעל מרמת הביצוע הגבוהה שלו, מיכולתו הווירטואוזית לעבור בצורה הרמונית, גמישה ואלגנטית מיצירה ליצירה, להוסיף את חותמו האישי המשדרג את היצירה עצמה, אז תבינו על מה אני מדבר.

נטע היא פסיכולוגית מהזן הזה בדיוק – הזן של וירטואוזים, שלא רק שולטים בחומר אלא מבינים אותו הרבה יותר מהרמה המקובלת, מרגישים את חוקיו הפנימיים ויודעים לפרש ולהעמיק, להדגיש ולהחליק בדיוק במקומות הנכונים ובמידה הנכונה.

אני מכיר את נטע שנים רבות, עוד מתחילת התמחותי כפסיכיאטר. אז התמזל מזלי להיות שותף שלה בטיפול משפחתי ולראות לראשונה מקרוב את עבודת הפסיכולוג. מיד הבנתי שמה שאני רואה מדהים, והרגשתי שאני שותף למשהו שעולה ברמות רבות על הסטנדרט הרגיל. אז עוד לא היה לי עם מה להשוות, אבל ברבות השנים נחשפתי יותר לעבודת הפסיכולוגים, ותחושתי הראשונית והבוסרית לגבי יכולותיה המקצועיות של נטע רק התחזקה וקיבלה משנה תוקף.

נטע משלבת בתוכה ידע עצום במגוון תיאוריות פסיכולוגיות, הבנה עמוקה שלהן ושליטה נדירה בהן במהלך הטיפול. לדעתי, הבסיס להצלחתה בעבודה היא האישיות החמה, אהבת אדם, נחישות וביטחון רב במהלכים הטיפוליים. יש לה ניסיון חיים עשיר, זוגיות איתנה, ניסיון רב בגידול ילדים והורים. כל אלה מוסיפים רבדים מבורכים ומועילים והופכים את הטיפולים של נטע למלאכת מחשבת עוצמתית ואנושית כאחד.

ד"ר ליאוניד קיקנזון, מומחה לפסיכיאטריה ומומחה לפסיכיאטריה של הילד והמתבגר.