1. תבניות חשיבה – האם הן עוצרות אותנו או מאפשרות התפתחות? פורסם בזמן ישראל

החיים מחייבים חשיבה בתבניות. מדוע? עלינו להגיב לאין-ספור גירויים, פנימיים וחיצוניים כל העת. החיים המודרניים מורכבים מאוד ולא יעיל אפילו לא אפשרי לחיות בכל פעם את מגוון האפשרויות העומדות בפניי בכל רגע נתון ולהחליט איך ברצוני לפעול.

המוח האנושי בנוי ליעל תהליכים. חשיבה בתבניות היא יעילה, מקצרת תהליכים, ובדרך כלל מאפשרת הסתגלות למצב הקיים ושומרת עלינו. אלא שלא תמיד. לעתים תבנית חשיבה תוקעת אותנו במקום מסוים ולא מאפשרת לנסות משהו אחר. זאת, גם אם ההתנהגות המוכרת גורמת לנו נזק. חרדה לדוגמה, היא תבנית חשיבה שמתקבעת בנו, גורמת לנו להימנע מפעילות ותפקוד ועוצרת את ההתפתחות שלנו. חרדה שמתקבעת אצל ילדים משינה בחדרם, אצל מבוגרים צעירים מהתחייבות לקשר זוגי ואצל כולנו ממחלת הקורונה בתחילתה – כל אלה מבוססות על תבנית חשיבה שאומרת: "זה מסוכן עבורי, יקרה לי משהו רע". תבנית החשיבה שהתקבעה לא מאפשרת להתנסות בפעולה מעוררת החרדה ובכך היא מחזקת אותה ו"תוקעת" אותנו במעגל קסמים של אי עשייה. במצב של הימנעות אין אפשרות להתנסות בדברים חדשים, המוח מתקבע ונוצר מעגל המחזק את תבנית החשיבה המעוררת חרדה. נוצרת הפרעה בתהליך ההתפתחות.

תבניות החשיבה שלנו נוצרות החל מהילדות המוקדמת, כאשר אנחנו מפנימים כי המזון קשור לשד או לבקבוק, ומקשרים הקלת מצוקה לנוכחות הורית. בהמשך תבנית חשיבה עומדת בבסיס ההיצמדות למוצץ או לדובי שעוזרים להרגיע את המצוקה. ילדים מפתחים תבניות חשיבה בנוגע למה שהם אוהבים או שונאים לאכול ולא מוכנים לנסות מאכל חדש. אנחנו קובעים את הדעה שלנו על חברים או חברות, על מקצוע לימודים מסוים, על בני ובנות זוג, על הקולגה בעבודה. בכל תחום בו אנחנו פועלים מה שמפעיל אותנו הן תבניות חשיבה שהתקבעו בנו. תבניות חשיבה מגדירות את מה שאנחנו חושבים על עצמנו, את הזהות שלנו.

כיצד ניתן לשנות אותן? מה התהליך שיאפשר לנו לקבל ולהעריך את עצמנו? להתפתח ולהגשים את הפוטנציאל העצמי שלנו?

לשם התפתחות נחוץ תהליך של המסת סכמות ההתנהגות והחשיבה שלנו. מה שעוזר לנו לצאת מקיבעון מחשבתי והתנהגותי היא היכולת לחשוב אחרת, לפרק את התמונה השלמה למרכיבי יסוד ולהצליח לחבר את המרכיבים מחדש באופן שונה כך שתתקבל תמונה חדשה, ואז נעז להתנהג אחרת ואולי נביא לשיפור המצב. לדוגמה, כאשר החלטנו שלא נוכל לעמוד מול הבוסית בעבודה ולבקש העלאה במשכורת. זאת כיון שכאשר בקשנו העלאה בעבר היא ענתה לנו בפסקנות, דחתה את הבקשה כאילו אינה לגיטימית ואמרה שאין העלאות בשנה הקרובה. במוחנו התקבעה תבנית חשיבה האומרת: "אין שום סיכוי לקבל העלאה" ומערך של אמירות המחזקות את התבנית: "המשק תקוע" , "אף אחד לא קיבל העלאה בזמן האחרון" , "היא לא מרוצה מעבודתי", "אם אנדנד לה היא עלולה לפטר אותי". אם רק ניזכר בפידבק טוב שקיבלנו ממנה לאחרונה, בקולגה שביקשה וקיבל.ה העלאה לפני חצי שנה, בדו"חות האחרונים המדווחים על עלייה במכירות החברה אולי נמיס את תבנית החשיבה הקיימת וניצור אחרת האומרת: "מה יש לי להפסיד?" "את הלא יש בכיס" כפי שנוהגת אמי לומר. נעז ונבקש העלאה ואולי נקבל אותה. וגם אם לא נקבל אות הפעם – ניטע תבנית חשיבה חדשה במוחה של המנהלת באשר לגובה השכר שלי ואולי בסבב ההעלאות הבא היא תכלול אותי.

שינוי תבניות קיימות ו"סלילת" תבניות חדשות במוח נמצא במרכז היכולת להתפתח. חישבו על הדרך שעשיתם עד היום. מתינוקות ופעוטות, לילדים וילדות, למתבגרים ומתבגרות על הסערות הרגשיות וההתנהגותיות שעברתם, צבא או שירות לאומי ואז – יציאה לחיים. בחירת זוגיות, חשיבה על כיוון מקצועי, הולדת ילדים ובניית משפחה. כל אלה דרשו שינוי תבניות חשיבה ודרכי התנהגות. בתוך כל אלה המשכתם.ן להתפתח, ללמוד כל העת: איך אופים עוגה, איך קונים מכונית, איך מחנכים את הילדים שנולדו, איך שומרים על זוגיות טובה ואיך ממשיכים להרגיש משמעותיים ושחיינו מעניינים ומספקים. בשביל כל אלה שיניתם.ן תבניות חשיבה קיימות ומיסדתם.ן חדשות, טובות ומקדמות.

לקראת השנה החדשה אני רוצה לאחל לכל אחד מכם.ן ולעם ישראל בכלל שנה של חשיבה מחודשת: "חישוב מסלול מחדש". בנייה של מסלולי חשיבה שמוליכים אותנו לעבר קבלת האחר ומתן כבוד. הגיוון בעם ישראל הוא גדולתו. היכולת לקבל את האחר, את הגר, את היתום והאלמנה ולדאוג להם נמצא בבסיס התרבות היהודית. זו התרבות ששמרנו אלפי שנים בניגוד לכל הציפיות והניסיונות להכחיד אותנו. בואו נשלב ידיים, נשנה תבניות חשיבה של כעס ופילוג ונפתח שנה חדשה עם תבניות חשיבה של הערכה וכבוד הדדיים.

שנה טובה